Prodejna jízdních kol v Praze

Prodejna Dolní Chabry

BIKEPRODEJNA.cz
Osecká 713/5
184 00 Praha 8 – Dolní Chabry
chabry@bikeprodejna.cz 602 35 53 35 Parkování zdarma pro naše zákazníky

 

Naše prodejny

 

Profesionální servis

Ukázky servisu jízdních kol a elektrokol

 

Servis lyží, snowboardů a běžek obsáhlé servisní balíčky, broušení, voskování, seřízení a další služby

Ukázky servisu lyží

NABÍDKA KOL

PŘÍSLUŠENSTVÍ

ČLÁNKY

Rock Machine Blizzard 50 - test

BIKEPRODEJNA.cz 2009-05-05 22:30:43
Test kola Rock Machine Blizzard 50

    Rock Machine Blizzard 50 si můžete zakoupit na Bikeprodejna.cz

Na příkladu kola Rock Machine Blizzard je krásně vidět, jaký má vliv testování kol v časopisech na specifikace výrobců. Tedy všeuměl, jenž se nezalekne jak výjezdu, tak ani sjezdu.


Rock Machine Blizzard


Rock Machine Blizzard 50


Zadní stavba se 130 mm zdvihu však byla doplněna přední odpružena vidlice Marzocchi All Mountain se zdvihem 150 mm, což však poněkud více nahrávalo použití spíše pro enduro, ale přitom rám kola je koncipovaný spíše maratonsky.  Na tuto nevyváženost jsme v článku upozornili, neboť zákaznící se při pohledu do katalogu většinou domnívali, že se jedná skoro o freeridový stroj. A hle, letos se kolo objevilo ve třech modelových verzích s vidlicemi na 130 mm.

V letošní sezóně došlo u česko-americké značky Rock Machine ke kompletní změně názvosloví, takže celoodpružená kola mají na rozdíl od souhrnného jména Adrenaline v předchozích sezónách nová jména, odlišující jednotlivé kategorie.

Rock Machine Blizzard je tedy určen pro maratony a all mountain, zadní zdvih 130 mm je vypárován stejnou hodnotou i u vidlice, přičemž u testovaného nejlevnějšího modelu Rock Machine Blizzard 50 je možnost u vidlice Rock Shox Tora 302 do výjezdu snížit zdvih, čímž se geometrie sníží ke sklonu povrchu. To loňská marzocchi all mountain postrádala, takže kolo bylo více zakloněné a posed nebyl tak ideální do výjezdu.


rmzadecek


Rám u Rock Machine Blizzard je totožný jako vloni a svařen je z trubek z materiálu Alpine 7005 Superlight, které jsou přesně podle požadavků firmy připraveny s dvojí úrovní zeslabení. Nízký přední rámový trojúhelník s velkým slopingem je dostatečně tuhý a je nad ním spousta místa pro manévrování s kolem v náročných pasážích. Sedlová trubka je pak podpořena vzpěrou, takže sedlo lze vytáhnout dostatečně vysoko pro nastavení XC posedu.


Zadní stavba je čtyřčepová se zavěšením typu Horst link, tedy oddělením zadních patek od řetězových vzpěr duhým čepem. To má za následek velkou aktivitu odpružení, která se projeví citlivostí odpružení. Kované vahadlo přepákování tlumiče je zavěšeno v horní rámové trubce a podílí se na solidní boční tuhosti stroje. Ložiska čepů jsou zapouzdřená a hlavní čep na úrovni prostředního převodníku je o něco mohutnější, než ostatní. Zde tedy problémy hledat netřeba, provedení čepů je již mnoha lety prověřeno a plně funkční.


rmzpr


Osazení

Základní model Rock Machine Blizzard 50 za 34 990 Kč je osazen odpruženými jednotkami od amerického Rock Shox. Pod zadkem „fučí“ vzduchový tlumič Bar 2.1, který však bohužel postrádá páčku lockoutu. Tu bychom právě u takto aktivního systému hodně ocenili, nebo alespoň přitvrzení typu Motion Control. Při nastavení odpovídajícího tlaku do tlumiče se totiž zadní stavba při šlapání neustále lehce pohupuje, což může při delších přesunech jezdce více unavit. Pro silniční přesuny se nabízí možnost tlumič zavřít utažením ventilu odskoku červeným kolečkem na těle, ale to je řešení pouze pro jízdu po zpevněném povrchu, protože pak tlumič postrádá jakoukoli ochranu proti nečekaným rázům.


Vepředu se o zpracovávání terénních nerovností stará 13 cm chodu vidlice Tora 302 U-Turn, která má uvnitř ocelových nohou vinutou pružinu tlumenou olejem, takže chod je velmi jemný a příjemný. Jedinou nevýhodou je oproti vzduchovým modelům o něco vyšší váha, která spolu s ostatními základnějšími cyklo komponenty promítá do celkové hmotnosti kola 15,7 kg.


Vyzdvihnout musíme osazení skvělými Hayes Stroker v základním provedení Ryde, které sice postrádá možnost nastavení vzdálenosti páčky od řídítek za jízdy otáčením kolečkem v páčce, ale brzdný výkon je výborný.

Velmi dobré vedení kola podpoří i slušný projev plášťů Kenda Kinetics. Jejich průměr 2,35““ se stará o dobrou přilnavost k rozmanitému povrchu, výkonnostně zaměření jezdci však bez obav mohou kolo osadit plášti menšího průměru, které celek částečně odlehčí a sníží obvodovou hmotnost kol, což zlepší akceleraci.


rmstred


V terénu

Vyvážené zdvihy s možností snížení vidlice se projevily mnohem větší univerzalitou stroje, kterou ocení výkonnostně zaměřený jezdec. Přední úhel má allmountainovou hodnotu 69,5°, takže kolo není jankovité, ale dobře se popere s rychlou jízdou z kopce, kde se o zkrocení v zatáčkách postarají 68 cm dlouhé nízké vlaštovky a devíticentimetrový představec od amerického Syncrosu. Pohlcování nerovností je jisté a plně funkční, valit to přes kořeny a kamení hlava nehlava je radost.

Při výjezdu se zadní stavba projevuje příjemným kopírováním povrchu a vyjet se dá hodně, dokud tedy nezačne vadit vyšší hmotnost kola daná základním osazením.


Jak jsme již zmínili, při šlapání je vidět pohupování tlumiče kola pod každým šlápnutím. Ačkoliv zanoření tlumiče je v řádu milimetrů, po mnohakilometrové jízdě se propružování nasčítá a jezdci nějaké to procento výkonu ubere. Takovou funkci odpružení však nelze brát jako negativní, protože je to důkazen aktivity čtyřčepového odpružení. Pouze aktivita vyžaduje tlumič s možností přitvrzení, který na nejlevnějším Rock Machine Blizzard evidentně chybí. A nahuštěním na vyšší tlak se jezdec zase obere o pohodlí jízdy v členitém terénu.


Jinak si kolo vede zdatně, ovladatelnost je na slušné úrovni, kolo Rock Machine Blizzard 50 není ani dlouhé, ani krátké, zadní stavba délky 428 mm nahrává klidu jízdy a částečně pomůže i ve stoupání udržet předek na zemi.


rtlumRock Machine Blizzard
je určen pro:

Rock Machine Blizzard je kolo vhodné pro výkonnostně zaměřené jezdce, kteří si chtějí v terénu dopřát trochu více pohodlí. Jízda je plynulá a kolo se příjemně vede, ve vysoké rychlosti jezdce něžně přenese přes překážky a nástrahy terénu. V malé rychlosti se dá dobře ovládat díky dlouhým vlaštovkám a středně dlouhé geometrii, je tedy vyvážen pro všechny nástrahy terénu. Jediným hendikepem této základní verze je vyšší hmotnost 15,7 kg, takže bychom si spíše ještě 12 tisíc připlatili na model Rock Machine Blizzard 70, jenž je vybaven o třídu lepšími komponenty.


+ aktivita závěsu, vyvážená geometrie
- absence přitvrzení tlumiče

Osazení kola Rock Machine Blizzard 50
Rám  Alpine Custom 7005 DB Superlight
Tlumič Rock Shox BAR 2.1, 130mm  b 
Vidlice  Rock Shox Tora 302 U-Turn w/lockout, 130mm
Přehazovačka Shimano LX
Přesmykač Shimano
Řazení Shimano Deore
Brzdy Hayes Stroker Ryde, V7
Kliky  Truvativ Five D 3.0
Kazeta Shimano HG50, 11-32T
Ráfky Mach 1 MX Disc
Náby Shimano M475
Pláště Kenda Kinetics, 26x2.35"
Představe: Syncros AM white
Řídítka Syncros AM40 6061
Sedlo Selle Italia XR
Sedlovka Ritchey

Cena - 34 990 Kč


Pokud by se Vám Rock Machine Blizzard 50 nezdál, a chtěli by jste raději sáhnout po dražším a lépe vybaveném modelu, pak je tu pro Vás Rock Machine Blizzard 70Rock Machine Blizzard 70 - 43 990,- Kč
Zdroj: Cykl.cz


Zpět

Prodejna Dolní Chabry

BIKEPRODEJNA.cz
Osecká 713/5
184 00 Praha 8 – Dolní Chabry
chabry@bikeprodejna.cz 602 35 53 35 Parkování zdarma pro naše zákazníky

Prodejna Cyklo servis Ski servis Obchodní podmínky Kontakt vytvořilo intencio s.r.o. © 2018 BikeProdejna.cz