Prodejna jízdních kol v Praze

Prodejna Dolní Chabry

BIKEPRODEJNA.cz
Osecká 713/5
184 00 Praha 8 – Dolní Chabry
chabry@bikeprodejna.cz 602 35 53 35 Parkování zdarma pro naše zákazníky

 

Naše prodejny

 

Profesionální servis

Ukázky servisu jízdních kol a elektrokol

 

Servis lyží, snowboardů a běžek obsáhlé servisní balíčky, broušení, voskování, seřízení a další služby

Ukázky servisu lyží

NABÍDKA KOL

PŘÍSLUŠENSTVÍ

ČLÁNKY

Apache Eagle - test kola

BIKEPRODEJNA.cz 2010-11-14 16:21:21

Apache Eagle - test kola

Domácí značka Apache pro letošní rok rozšířila svou nabídku silničních kol o dvojici cenově dostupnějších modelů postavených na charakteristicky tvarovaných duralových rámech s výrazným průhybem trubek. Naším testem prošel dražší z této dvojice, a sice typ Apache Eagle za 32 990 korun. Osazení kompletní sadou Shimano 105 předpovídá sportovní nadání kola, což praxe potvrdila. Apache Eagle tedy vsadil nejen na designovou atraktivitu, ale také na velice dobrý jízdní projev.


Apache Eagle

S podobně prohnutými trubkami svých silničních modelů přišel již před lety Peugeota i dnes působí zvolené tvarování rámu neokoukaně. Kdo vyznává čistou funkci, možná mu obloukovitě prohnuté trubky budou připadat trochu zbytečné, snaha o originalitu modelu Eagle se ovšem určitě cení. Vždyť prostoru k odlišení se od konkurence není v případě podoby kola právě nadbytek.

Geometrie testované velikosti 57 cm působí již od pohledu trochu kratším dojmem, což použitý průhyb trubek ještě podtrhuje. V praxi však není dojem z kola příliš odlišný, rozvor 975 milimetrů o sobě dá vědět nejen nepříliš nataženým posedem, ale také vynikající ovladatelností. Geometrie vyloženě nahrává zatáčkám, v nichž jezdec ocení čisté vedení směru. Reakce kola na jezdcovy podněty jsou rychlé, přesto s určitou miniaturní dávkou rozvážnosti, jež se podílí na dobrém pocitu z jízdy. Přestože se silniční kolo Apache Eagle nechá ochotně položit do zatáčky, i vedení přímého směru je bezproblémové. Díky tomu jeho ovládání ocení i začátečníci, kterým by přílišná živost byla spíš na obtíž.

Apache Eagle


Posed je lehce ovlivněn minimálním slopingem. Díky tomu jsou ve standardním nastavení řídítka ideálně vysoko pro sportovní jízdu. Pokud by někdo upřednostňoval vyšší míru pohodlí posedu, je jeho jedinou možností otočení představce. Nám by se použití výraznějšího slopingu líbilo z důvodu teoretického navýšení komfortu, kratší sedlová trubka s více vytaženou sedlovkou by v tomto ohledu byly o něco výhodnější.

Hmotnost 8,9 kilogramu ve velikosti 57 cmje v této kategorii zcela standardní. Společně s vynikající tuhostí rámu, danou především širokými profily trubek včetně sedlové, se i hmotnost podílí na solidní akceleraci. Atraktivita prohnutých trubek se nijak negativně neodrazila na jízdních vlastnostech.Ideální přenos záběru, který nijak nenarušuje absence spodního můstku zadní stavby, je cítit jak v kopcích, tak i ve spurtu. Tam jezdec ocení také skvělou tuhost celé přední partie, tedy celku vidlice s představcem a řídítky.

Nový rám Apache Eagle ze slitiny A4 s trojitě zeslabovanou stěnou trubek je vydařený ve všech parametrech, v tuhosti i nízké hmotnosti. Použitý materiál a celková koncepce orientovaná na maximální pevnost s sebou ale logicky přinesly o něco menší schopnost absorpce otřesů. Přestože vyosení sedlových vzpěr rámu by komfortu jízdy mohlo naopak nahrávat, použitý vysoký profil ramen výrazně zvětšený před napojením na patky moc prostoru pro pohlcování vibrací nenabízí. I tak ale není možné rám označit za vyloženě tvrdý. Pohodlí jezdce by výrazně navýšila instalace karbonové sedlovky.

O poznání lépe z hlediska pružení je na tom přední vidlice. I když její konstrukce s duralovým sloupkem a širší korunkou také nepředpovídá extra velké pohlcování otřesů, výrazné zúžení ramen asi deset centimetrů nad patkami hraje v ohledu komfortu nemalou roli. Ramena vidlice zde na hrbolech skutečně pracují a zahlazují ostrost rázů. Celková torzní tuhost vidlice je přitom na výborné úrovni, což se projeví v jistotě vedení.

Zmiňovaný kratší rozvor je pro ovladatelnost bezesporu přínosem. Jediné, na co je třeba dát pozor, je možnost kontaktu špičky tretry s předním kolem při zatáčení v pomalých rychlostech. To je ale daň, s níž je potřeba počítat u řady kol s kratším rozvorem, a to nejen u nejmenších velikostí rámu.

Osazení na jedničku

Sada Shimano 105, která s největší pravděpodobností projde na rok 2011 kompletní modernizací po vzoru současné dury i ultegry, pracuje výborně. Dokonale tuhé kliky skvěle doplňují rám, řadicí páky padnou výborně do ruky, ke stopětce prostě není co dodat.


Apache Eagle

Jako velice rozumnou považujeme volbu zapletených kol Mavic Axium Race, která představují dobrou kombinaci přijatelné hmotnosti, vysoké odolnosti i celkové tuhosti. Spokojeni jsme byli také s použitými plášti Schwalbe Blizzard, jejichž směs a velice jemný vzorek po stranách běhounu zajistí ideální trakci.

Celkový komfort posedu dokreslují řídítka Ritchey Logic II s mělčím obloukem. Sedlo Selle Italia XR se nám sice zprvu zdálo celkově tvrdší, ale nakoneci na jeho adresu píšeme chválu. Díky svému propracovanému tvaru nabídlo optimální rozložení tlaku i při několikahodinové vyjížďce.

Silniční kolo Apache Eagle jistě osloví závodníky domácích amatérských lig i běžné hobby jezdce. Tento model těží ze své nesporné designové atraktivity, rozhodně ale nezklame ani svým stoprocentně sportovním nadáním.


Plusy: ovladatelnost, tuhost rámu, vyvážené osazení

Minusy: menší sloping
Zdroj: Cykl.cz
Zpět

Prodejna Dolní Chabry

BIKEPRODEJNA.cz
Osecká 713/5
184 00 Praha 8 – Dolní Chabry
chabry@bikeprodejna.cz 602 35 53 35 Parkování zdarma pro naše zákazníky

Prodejna Cyklo servis Ski servis Obchodní podmínky Kontakt vytvořilo intencio s.r.o. © 2018 BikeProdejna.cz